Telefon: +90 (216) 311 8964
Email: info[@]mystilhome.com

Perde Metrekare Hesaplama

Perde Metrekare Hesaplama

Perde Metrekare Hesaplama oldukça çok sorulan soruların başında gelmektedir. Peki Mekanik perdelerde Stor perde ve Zebra perde ölçüsü alırken nelere dikkat etmeliyiz ve metrekare (m2) hesaplama yapılırken nasıl hesaplarız?

Öncelikle mekanik perdeler m2 olarak hesaplanır. Bunu hesaplarken de eğer cam tek parçaysa soldan sağa camın çerçevesinin başlangıcından bitimine kadar ölçeriz ve çıkan ölçüye soldan ve sağdan müsaitliği varsa duvara doğru fazlalık veririz.

Örnek: eni 1.00 mt ise 1.20 olacak şekilde camımızın boyu yere kadarsa tavandan yere ölçü alınır.

Eğer camımız yarım yani mermere yada peteğe kadarsa tavandan peteğe kadar ölçü alırız. ( yanlız yarım camlar iki metreden kısa da olsa boy ölçüsü 2 mt olarak baz alınır )

Metrekare Hesaplama?

Dikdörtgen şeklindeki bir yüzeyin alanı, en ve boy uzunluklarının çarpılmasından oluşan aşağıdaki formülle hesaplanmaktadır. Eğer cam iki ya da üç parça şeklindeyse ve iki yada üç parça şeklinde uygulama isteniliyorsa;ilk ölçüyü soldaki çerçevenin başlangıcından ilk camın bitimine kadar ikinci ölçüyü birinci camın bitiminden ikinci camın bitimine kadar, üçüncü camı ise ikinci camın bitiminden üçüncü camın çerçevesinin bitimine kadar alınır.

Orta camların ölçüsü net ne kadarsa o kadar yapılır fakat sağda ve solda kalan camlar duvara doğru 10 cm taşılarak fazlalık verilir ki kenardan gelen ışığı kırmak için.

Camların ölçüsünü aldıktan sonra taşma paylarını da koyarak en ve boy ölçüsü 10 cm katlarına tamamlandıktan sonra çarpılır ve camınızın m2 si çıkmış olur.

Örnek; eni 1.03 boyu 2.25 ise eni 1.10 boyu 2.30 olarak tamamlanır ve eni boyu çarpılır.

1.10*2.30=2.53 m2 dir.


WhatsApp Web